Dráčci

Mateřská škola Čtyřlístek, Úpská 559, Trutnov 4

Třída DRÁČKŮ

EVALUACE ŠKOLNÍHO ROKU 2022/23

V letošním školním roce jsme pracovali s věkovou skupinou dětí od 3 do 5 let. Třídu navštěvovaly 4 děti s odlišným mateřským jazykem. Naše individuální práce se často ubírala směrem pomoci začlenit tyto děti do kolektivu česky mluvících dětí. Individuální práce byla úspěšná, děti již česky rozumí i komunikují. Na režim a prostředí si děti zvykaly dobře, bez obtíží. Ostatní nově příchozí děti zvládly adaptaci také velmi dobře.
Výchovnou a pedagogickou práci na třídě letos po celý školní rok provázelo logo „Z pohádky do pohádky“. Děti příjemnou formou a motivací ze světa pohádek rozvíjely své poznávací, sociální, mravní a komunikační schopnosti, dovednosti a návyky. Velký pokrok udělala celá skupina v řečových a jazykových schopnostech, kulturně estetických dovednostech. Zlepšila se pohybová zdatnost a motorika dětí. Tělocvičné a pohybové aktivity děti přijímaly velice vřele, byly jim přirozené a těšily se na ně. Pohybové hry nás provázely celým režimem dne a tematickými bloky po celý rok. Velice se vydařila besídka pro rodiče, která ukázala posun dětí ve všech oblastech výchovy a vzdělávání. Starší děti jsou již samostatnější a umí kooperovat s ostatními při hře i jiných činnostech. Dobře komunikují s dětmi i dospělými. Velký pokrok udělaly děti v oblasti sebeobsluhy.
Plánované akce během celého školního roku byly průběžně plněny a oživily výchovný proces.

KONCEPCE NA ŠKOLNÍ ROK 2023/24
Logo roku: „Duhový svět“

Cíl: Výchovná práce bude směřovat k postupnému rozvoji osobnosti dítěte, rozvíjení komunikace a sebeobsluhy dětí, rozvíjení emotivních prožitků v kolektivu. Zaměříme se na poznávání světa a přírody kolem nás, pozorování přírody během celého roku. Budeme rozvíjet dětská přátelství a budeme vycházet z individuálních potřeb a přání dětí. Připravíme dětem příjemné prostředí a velkou škálu činností rozvíjejících jejich osobnost. Dětem budou předkládány promyšlené týdenní bloky nebo denní nabídky činností zaměřené na barevnou škálu duhy. Děti budou poznávat základní barvy a jejich barevné odstíny. Na závěr roku se svým „Duhovým světem“ představí na vystoupení pro rodiče.

AKCE TŘÍDY - ŠKOLNÍ ROK 2023/24

Podzim:

„Ahoj kamarádi“
 Uvítání dětí v MŠ
„Červený týden“
 Ochutnávka jablíček, ovoce
 Výtvarné činnosti
 Hudební a estetické činnosti
 „Muchomůrka“
„Barevný podzimní les“
 Sběr přírodnin
 Vycházka do lesa